Tiroid Belirtileri

Tiroid Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Tiroid, vücudumuzda tiroit hormonu üreten bir bezedir. büyümesidir. Ne gibi tiroid belirtileri görülür? Bu sorunun cevabı her hastada aynı olmayabilir. Tiroit büyüdüğünde, hormon üretimini de bozabilir. Guatr tedavisinde güncel yaklaşımların temelinde, mümkün olduğunca az hastayı ameliyat etmek yatar. Yani, ameliyatsız tedavi şekilleri en güncel tedavi imkanları olarak hastalara sunulmaktadır. Ameliyatsız tedavide de ilaç kullanmak gerekir, ameliyat sonrasında da tiroid ilacı kullanmak zorunludur. Tiroid hastalığının türüne göre tiroid belirtileri ortaya çıkar.

Tiroid Hastalığından Korunmak İçin Neler Yapmalıyız?

Guatr’dan korunmak için dengeli beslenmek, stresten uzak durmak ve çok hırslı olmamak gerekir. Haşimato hastalığı ile Haşimoto hastalığı aynıdır; doğru olan tanımlama şekli haşimoto hastalığıdır. Atom tedavisi ile radyoaktif iyot tedavisi, RAİ tedavisi, RAİ kapsül tedavisi, atom tedavisi birbiriyle aynı anlamda tanımlamalardır.

En Tipik Tiroid Belirtileri

Boğazda şişlik, yutkunurken zorlanma, ani kilo kaybı, hızlı kilo artışı, kalp atım hızının artması (taşikardi), gözlerin dışarı fırlaması (egzoftalmi), kabızlık, ciltte kuruluk, saç dökülmesi en sık görülen tiroid belirtileridir.