Hamilelikte TSH Yüksekliği

Hamilelikte TSH yüksekliği nedir?

Hamile bir kadında her türlü tiroid hastalığı ortaya çıkabilir. En sık olarak Haşimoto hastalığı görülür. Ayrıca, tiroid hormon yetmezliği yani hamilelikte hipotiroidi, zehirli guatr yani gebelikte hipertiroidi, Graves hastalığı, tiroid nodülü, tiroid büyümesi görülebilir. Halk arasında hamilelikte TSH yüksekliği denilince sadece gebelikte hipotiroidi anlaşılmaktadır. Gebelikte TSH yüksekliği yani tiroid hormonu yetersizliği bebeğe çok zarar verir.

Hamilelikte zehirli guatr yani gebelikte hipertiroidi de oldukça riskli bir hamilelikte yaşanmasına neden olur. Hamilelikte hipertiroidizm hastalığında bebeğin düşmesi söz konusu olabilir. Haşimoto hastalığı ile haşimato hastalığı aynıdır; tıbben doğru olanı haşimoto hastalığıdır. Atom tedavisi ile radyoaktif iyot RAİ tedavisi aynı anlama gelir, ancak doktorlar radyoaktif iyot RAİ tedavisini kullanmayı tercih eder.

Hamilelikte görülen nodül hastalığında, bu nodülü ultrasonografi ile takibe almak gerekir. Hamilelikte nodülde kanser olup olmadığını anlamak için tiroid ince iğne biyopsisi ertelenebilir ve hamilelik bittikten yani doğumdan sonra yapılabilir. Hamilelikte tiroid kanseri de görülebilir.

Hamilelikte tiroid kanseri tanısı konulursa ameliyat yapılabilir ve tiroid bezesi çıkarılıp hiç gecikmeden ameliyatın ertesi günü tiroid hormonu tedavisi eksiksiz yapılmaya başlanır. Hamilelikte radyoaktif iyot tedavisi yapılmaz.

Daha detaylı bilgi için buraya tıklayın.