Hamilelikte Tiroid

Hamilelikte tiroid nedir?

Hamile bir kadında her türlü tiroid hastalığı ortaya çıkabilir. En sık olarak Haşimoto hastalığı görülür. Ayrıca, tiroid hormon yetmezliği yani hamilelikte hipotiroidi, zehirli guatr yani hamilelikte hipertiroidi, (Graves hastalığı), tiroid nodülü, tiroid büyümesi görülebilir.

Halk arasında hamilelikte tiroid denilince sadece hamilelikte hipotiroidi hastalığı anlaşılmaktadır. Hamilelikte hipotiroidi yani tiroid hormonu yetersizliği bebeğe çok zarar verir. Hamilelikte zehirli guatr yani hamilelikte hipertiroidi de oldukça riskli bir hamilelik yaşanmasına neden olur. Hamilelikte hipertiroidizm hastalığında bebeğin düşmesi söz konusu olabilir.  Haşimoto hastalığı ile haşimato hastalığı aynıdır; tıbben doğru olanı haşimoto hastalığıdır. Atom tedavisi ile radyoaktif iyot RAİ tedavisi aynı anlama gelir, ancak doktorlar radyoaktif iyot RAİ tedavisini kullanmayı tercih eder.

Haşimoto hastalığı ile haşimato hastalığı aynıdır; tıbben doğru olanı haşimoto hastalığıdır. Atom tedavisi ile radyoaktif iyot RAİ tedavisi aynı anlama gelir, ancak doktorlar radyoaktif iyot RAİ tedavisini kullanmayı tercih eder.Hamilelikte görülen nodül hastalığında, nodülü ultrasonografi ile takibe almak gerekir. Hamilelerde nodül varsa, bu nodülde kanser olup olmadığını anlamak için tiroid ince iğne biyopsisi ertelenebilir ve hamilelikte bittikten yani doğumdan sonra yapılabilir.

Hamilelikte tiroid kanseri de görülebilir. Hamilelikte tiroid kanseri tanısı konulursa ameliyat yapılabilir ve tiroid bezesi çıkarılıp hiç gecikmeden ameliyatın ertesi günü tiroid hormonu tedavisi eksiksiz yapılmaya başlanır. Hamilelikte radyoaktif iyot tedavisi yapılmaz. Hamilelikte Haşimoto hastalığı varsa, bu hamile kadında hipotiroidi yani tiroid hormon yemezliği ortaya çıkabilir, bebek, anneden yeterli tiroid homonu alamayabilir. Görüldüğü gibi, hamilelikte tiroid denildiği zaman bir çok hastalık dikkate alınmalıdır.

Daha detaylı bilgi için buraya tıklayın.