Hamilelikte Guatr

Hamilelikte guatr nedir?

Hamile bir kadında her türlü tiroid hastalığı ortaya çıkabilir. En sık olarak Haşimoto hastalığı görülür. Ayrıca, tiroid hormon yetmezliği yani hamilelikte hipotiroidi, zehirli guatr yani hamilelikte hipertiroidi, (Graves hastalığı), tiroid nodülü, tiroid büyümesi görülebilir. Halk arasında hamilelikte guatr denilince sadece gebelikte hipotiroidi anlaşılmaktadır. Hamilelikte hipotiroidi yani tiroid hormonu yetersizliği bebeğe çok zarar verir.

Hamilelikte zehirli guatr yani hamilelikte hipertiroidi de oldukça riskli bir hamilelik yaşanmasına neden olur. Hamilelikte hipertiroidizm hastalığında bebeğin düşmesi söz konusu olabilir ama bebeğin zeka düzeyinin düşük olması söz konusu değildir.  Hamilelikte görülen nodül hastalığında, nodülü ultrasonografi ile takibe almak gerekir.

Hamilelerde nodül varsa, bu nodülde kanser olup olmadığını anlamak için tiroid ince iğne biyopsisi ertelenebilir ve hamilelikte bittikten yani doğumdan sonra yapılabilir. Hamilelikte tiroid kanseri de görülebilir. Hamilelikte tiroid kanseri tanısı konulursa ameliyat yapılabilir ve tiroid bezesi çıkarılıp hiç gecikmeden ameliyatın ertesi günü tiroid hormonu tedavisi eksiksiz yapılmaya başlanır. Hamilelikte radyoaktif iyot tedavisi yapılmaz.

Hamilelikte Haşimoto hastalığı varsa, bu hamile kadında hipotiroidi yani tiroid hormon yemzliği ortaya çıkabilir, bebek, anneden yeterli tiroid homonu alamayabilir. Haşimoto hastalığı ile haşimato hastalığı aynıdır; tıbben doğru olanı haşimoto hastalığıdır. Atom tedavisi ile radyoaktif iyot RAİ tedavisi aynı anlama gelir, ancak doktorlar radyoaktif iyot RAİ tedavisini kullanmayı tercih eder.

Daha detaylı bilgi için buraya tıklayın.