Gebelikte Guatr

Gebelikte guatr nedir?

Gebe bir kadında her türlü tiroid hastalığı ortaya çıkabilir. En sık olarak Haşimoto hastalığı görülür. Ayrıca, tiroid hormon yetmezliği yani gebelikte hipotiroidi, zehirli guatr yani gebelikte hipertiroidi, Graves hastalığı, tiroid nodülü, tiroid büyümesi görülebilir. Halk arasında gebelikte guatr denilince sadece gebelikte hipotiroidi anlaşılmaktadır.

Haşimoto hastalığı ile haşimato hastalığı aynıdır; tıbben doğru olanı haşimoto hastalığıdır. Atom tedavisi ile radyoaktif iyot RAİ tedavisi aynı anlama gelir, ancak doktorlar radyoaktif iyot RAİ tedavisini kullanmayı tercih eder.

Gebelikte hipotiroidi yani tiroid hormonu yetersizliği bebeğe çok zarar verir. Gebelikte zehirli guatr yani gebelikte hipertiroidi de oldukça riskli bir gebelik yaşanmasına neden olur. Gebelikte hipertiroidizm hastalığında bebeğin düşmesi söz konusu olabilir ama bebeğin zeka düzeyinin düşük olması söz konusu değildir.

Gebelikte görülen nodül hastalığında, nodülü ultrasonografi ile takibe almak gerekir. Gebelerde nodülde kanser olup olmadığını anlamak için tiroid ince iğne biyopsisi ertelenebilir ve gebelik bittikten yani doğumdan sonra yapılabilir.

Gebelikte tiroid kanseri de görülebilir. Gebelikte tiroid kanseri tanısı konulursa ameliyat yapılabilir ve tiroid bezesi çıkarılıp hiç gecikmeden ameliyatın ertesi günü tiroid hormonu tedavisi eksiksiz yapılmaya başlanır. Gebelikte radyoaktif iyot tedavisi yapılmaz.

Daha detaylı bilgi için buraya tıklayın.