Bebeklerde Tiroid

Bebeklerde tiroid olarak bilinen ancak tıbbi adı neonatal hipotiroidi olan hastalık ile ilgili topuktan kan alınıp olçülmesi testi (neonatal TSH testi) konusunda 2003 yılından önce ülkemizde toplumu bilinçlendirmeye dönük maalesef hiç bir bilgi ve ilgi mevcut değildir. Bu testle ilgili ülkemizde toplumu bilgilendirme çalismaları ilk kez Prof.Dr.Cumali Aktolun ve Guatr ve Tiroid Kanseri Derneği tarafindan başlatılmış ve 2008 yılına kadar da yılmadan, sonuç alınıncaya dek sürdürülmüstür.

2003 yılından önce ve sonra bebeklerde tiroid olup olmadığını anlamak için yapılması gereken tarama testiyle ilgili olarak, maalesef, diğer meslek örgütleri, Prof.Dr.Cumali Aktolun ve Guatr ve Tiroid Kanseri Derneğinin bu gayretlerine destek olacak bir girişimde bulunmamışlardır. Ancak bu bilinçlendirme gayretlerin baslamaşından yıllar sonra da olsa, T.C. Sağlık Bakanlıgı artık bu testi zorunlu test olarak ilan etmiş ve yeni doğan her bebeğe topuktan alınan kanda neonatal TSH testinin yapılmasi zorunlu hale getirilmiştir.

Bebeklerde Tiroid Hastalığı Türleri?

Bir bebekte hemen hemen her türlü tiroit hastalığı olabilir. Hatta, tiroid nodülü, hipertiroidi yani zehirli guatr, tiroid kanseri bile görülebilir.

Daha detaylı bilgi için buraya tıklayın.